برنج بینام

تاکنون با برنج های پر محصول شامل فجر آشنا شده اید و امروز می خواهیم رقم دیگری از برنج های پر محصول که در کشور کشت می شود را به شما عزیزان معرفی کنیم. برنج بینام همانند برنج فجر یکی دیگر از ارقام پر محصول است که تغیرات ژنتیکی در آن صورت گرفته و این برنج در اصل یک برنج ایرانی تغیر ژنتیکی یافته است که با نام هایی مثل بهنام و یا امراللهی نیز شناخته می شود.

تحقیقات به عمل آمده روی این برنج در استان مازندران صورت گرفته و پس از تلاش های فراوان محققان به نتیجه های جالبی مربوط به این برنج دست یافته اند. این برنج از قابلت بازدهی بسیار بالایی برخوردار است و در بین دسته برنج های گرم جای میگیرد.

کشت برنج بینام بیشتر در مازندران و در کشت دوم صورت میگیرید اما در کشت اول نیز این برنج را کشاورزان می توانند بکارند.

 

حال سوالی که پیش می آید این است که چرا بیشتر کشاورزان این برنج را در کشت دوم مورد استفاده قرار می دهند؟ جواب این است که کشت دوم برنج بینام برای برنج کاران از ریسک بالایی برخوردار است و دلیل عمده آن مواجه با سرمای پاییز است. این برنج را معمولا کشاورزان بجای برنج طارم استفاده می کنند و دلیل آن نیز تحمل بیشتر این برنج نسبت به دیگر برنج ها در برابر سرما است. در کنار تحمل این برنج در برابر سرما این محصول زود به عمل می اید و و زمان کاشت آن اول مهر و برداشت آن نیز در آبان است.

ظاهر برنج بینام چه گونه است؟

شناخت ظاهر این برنج در روند خرید آن کمک شایانی می تواند بکند. توجه داشته باشید که ین برنج در حالت معمولی طولی اندازه 6 الی 7 میلیمتر دارد که پس از پخت این برنج تا 1/1 میلیمتر قد میکشد. برنج بینام نسبت به سایر برنج ها از قد کوتاه تری برخوردار است و ظاهر آن کمی گرد است و از نظر رنگ اگر در مقابل برنج صدر و یا طارم قرار بگیرد رنگی شفاف تر و الماسی از خود نشان می دهد.

عطر و طعم این برنج نسبت به سایر برنج ها کمتر است و در بین برنج های با کیفیت بالا قرار نمی گیرد اما اگر قصد خرید برنج پاکستانی و یا هندی دارید این برنج کیفیت و عطر بهتری نسبت به این دو دارد و گزینه بهتری است.

قیمت برنج بینام چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

قیمت برنج بینام نسبت به دیگر برنج ها بسیار پایین تر می باشد و از لحاط کیفیت نیز این صدق می کند. قیمت این برنج در کشت اول آن معمولا از قیمت برنج طارم و هاشمی پایین تر است اما کشت دوم این محصول به دلیل کیفیت متمایز آن با کشت اول بسیار بالا تر است. در کنار تمام نکات مرتبط با برنج در کشور ما تغرات نرخ ارز و کمبود و یا نبود برنج در بازار نیز می تواند دلیل تغیرات قیمت این محصول نیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *